İNANCIMIZ   /   Ahmet MUHAMMED

73. Sayı

    Sıkıntısız Bir Hayat İstiyorsak

 

Fatih Medreseleri bünyesinde bulunan genç hocalarını evlendirmeye devam ediyor.

Bağcılar Lale Nergis Konferans Salonu’nda yoğun bir katılım ile Bölge Müdürü yardımcılarından Mehmet Çukurlu hocamızın düğün merasimi yapılmıştır.

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi konuşmasında misafirlere; “Evlilik ve Önemi”nden bahsetti. Ayet ve hadisler ışığı altında yapmış olduğu konuşmasında “Bir ailenin çekirdeği anne, baba ve çocuklardır” diyerek ev hayatında Allah’ımızın ifadesiyle; “Erkekler kadınların üzerinde idarecidirler” ayetini okuyarak evin reisi babalardır. Erkeklerin idareci olduğunu ve ev ahalisini idare etme vazifesinin erkekte olduğunu beyan edip idarecilik; “Ben ne dersem o olur mantığıyla” yapılmamalı. Böyle bir mantık ev hayatında huzuru kaçırır. Asıl idarecilik yaşanan olaylara Allah ve Resulü çerçevesinden bakarak Allah ve Resulünün dediği olur diyebilmeli ve işte o zaman aile hayatında huzur sağlanabilir” dedi.

Erkekler hususunda bir misal vererek ailelerimize karşı nasıl davranmamız gerektiğini vurguladı; “Erkekler yabancı bayanlara karşı işyerinde, alışverişte vs. yerlerde son derece kibar davranırken, evinde Allah’ın bir emaneti olan helaline çok sert ve kaba davranırsa bu uygun olmaz. Helalimize ve emanetimize güzel sahip çıkmalıyız” dedi.

Masum Bayraktar Hoca Efendi kadınlar hususunda ise; “Bayanlar gezmeye, düğüne, nişan vb. yerlere gideceği zaman son derece süslenir, evde beyinin karşısına biçimsiz bir şekilde çıkarsa büyük yanlış olur. Sonra da ‘bizim beyin gözü dışarıda’ diyerek feryat ederler. Kadının tek süsleneceği yer beyinin yanıdır.” Bir misal vererek; “Erkekler evime helal lokma götürebilmek için akşama kadar günün meşguliyetinde iş yerinde stres, sıkıntı, yorgunluk çekerken, akşam evde bir güler yüz, sıcak bir çorba ve tatlı muhabbet beklerken, bey eve gelir gelmez daha “hoş geldin” bile demeden ‘Onu aldın mı? Bunu aldın mı? Onu ne yaptın?’ vs. gibi sorularla beylerini daha fazla bunaltarak zaten akşama kadar sıkıntı çeken adam bir de eve gelip böyle bir muamele ile karşılaşınca bu sefer eve gitmek istemiyor. Bakın kahvehaneler dolup taşıyor, niçin?”

Genel Başkan evlat yetiştirme hususunda ise; “Sen evladını Allah’ını bilen, Peygamberini seven, kitabı Kur’an-ı Azimüşşan’ı okuyabilen bir evlat olarak yetiştirmezsen yarın ahirette Allah’ın huzuruna nasıl ve ne yüzle çıkacaksın!” Bir hadisi şerifte; “Her çocuk İslam fıtratı üzere doğar. Sonra onu anne ve babası ya Yahudi, ya Hıristiyan, ya da Mecusi yapar.” Bizler İslam fıtratı üzere doğan evlatlarımızı aynı şekilde yetiştirip muhafaza etmeliyiz. Daha küçük yaşta yavrularımızın eğitimine önem vermez, namaza alıştırmazsak büyüyünce çok zor namaz kılarlar. “Ağaç yaş iken eğilir” demiş atalarımız. Bizler de yavrularımızı daha yaş iken Allah ve Resulünü seven, dinine sahip çıkan dindar bir nesil olarak yetiştirmeliyiz. Eğitim aileden başlar. Yarın huzuru ilahiyeye kâfir babası, kâfir annesi, kâfir dedesi olarak çıkmaktan Mevla’m cümlemizi muhafaza eylesin.”

Son olarak “Her kim Allah’a ve Resulüne iman eder, salih ameller işlerse Biz ona sıkıntısız bir hayat veririz” ayeti kerimesini okuyarak konuşmasına son verdi.

Katılımın son derece yoğun olduğu düğün merasiminde yeni evlenen gençlere Mevla Teâlâ’dan ömür boyu sağlık, huzur, mutluluk ve hayırlı evlatlar nasip etmesini niyaz ederiz.

Yazara Mail GönderYazdırBaşa Dön