DÜNYADAN HABERLER   /   Abdulaziz Doğan

 73. Sayı

 

   Suriye Ve Ortadoğu'da Son Durum Cezayir'e 6 Bin Suriyeli Mülteci Sığındı

 

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed rejiminin baskılarından kaçan 6 bin kişinin Cezayir'e sığındığı bildirildi. Suriyeli muhaliflerin kurduğu Yerel Koordinasyon Komitesi'nin üyelerinden Avukat Muhammed Dabah Albakar, çok sayıda mültecinin Cezayir'e sığındığını ifade etti. Albakar, Suriyeli sığınmacı sayısının artık 6 bine ulaştığını söyledi.

Bu arada Suriye’de gerçekleştirilen Esad rejimi karşıtı protesto gösterilerinde, sivilleri vurması için emir alan bir savaş uçağı pilotunun emirleri redderek Halep’teki bir güvenlik noktasını vurduğu ve ardından Türkiye’ye kaçtığı öne sürüldü.

Bu arada İdlib'te öldürülen iki gazetecinin ismi belli oldu. Suriye Genel Devrim Konseyi, Suriye'nin kuzeyinde yer alan İdlib kentinde öldürülen iki Cezayir asıllı gazetecinin isimlerinin belli olduğunu duyurdu.

Konsey, İdlib kentinde belgesel çekmek için gelen Cezayir asıllı İngiliz vatandaşı olan Nesin Antariri ve Velid Beledi'nin Derkkuş beldesinde güvenlik güçlerince öldürüldüğünü ileri sürdü. Bu arada İdlib kenti yakınlarında kaybolan iki Türk gazeteci Gerçek Hayat dergisi Ortadoğu temsilcisi Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun'dan haber alınamıyor. 

 

NORVEÇ, ŞAM'DAKİ BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KAPATTI

 

Norveç Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, güvenlik nedeniyle büyükelçiliğin kapatılmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada, Norveçli bir diplomatın irtibatı sağlamak üzere Şam'da Danimarka Büyükelçiliği'nde görev yapacağı kaydedildi.

 

HUMUS AĞIR BOMBARDIMAN ALTINDA: 38 KİŞİ ÖLDÜ

 

Suriye'nin çeşitli kentlerinde muhaliflere karşı başlatılan operasyonlarda güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 38 kişinin öldüğü bildirildi. Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi, ülkenin iç kesimlerindeki Humus kentinde gerçekleşen operasyonlarda, rastgele atılan havan ve tank ateşinde 24, güneydeki Dera'da 7, İdlib, Halep ve Şam'ın banliyölerinde ikişer olmak üzere toplam 38 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

 

TÜRKİYE'DE BULUNAN SURİYE’Lİ SAYISI 17 BİN 171'E YÜKSELDİ

 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada, Suriye'den Türkiye'ye yönelik nüfus hareketiyle ilgili olarak, çadır kentlerde ve konteyner kentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal etkinlik, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer hizmetlerin verildiği belirtildi.

Türkiye'ye bugüne kadar toplam 31 bin 475 Suriye vatandaşının girdiği ifade edilen açıklamada, bugün itibarıyla; Hatay'da 11 bin 305, Gaziantep'te (Nurdağı-İslahiye) 2 bin 140 ve Kilis'te 3 bin 676 olmak üzere toplam 17 bin 121 Suriye vatandaşının Türkiye'de barındığı duyuruldu. 23'ü refakatçi, 27'si hasta ve yaralı olmak üzere 50 kişinin de hastanede bulunduğu bildirilen açıklamada, hastanedekilerle Türkiye'de toplam 17 bin 171 Suriye vatandaşının bulunduğu kaydedildi.

Hatay'daki çadır kentlerde oluşturulan 68 sınıf ve 128 şubede okul çağındaki bin 121'i kız, bin 29'u erkek toplam 2 bin 150 Suriyeliye okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verildiği; Türkiye'ye giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük 3 öğün sıcak yemek dağıtıldığı ifade edildi.

Başbakan Erdoğan, Seul'de görüştüğü liderlere Suriye'deki durumu anlatarak, insan hakları ihlallerinin son safhaya geldiğini, bunlara seyirci kalınamayacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seul'de görüştüğü liderlere Suriye'de yaşananları anlatarak, “insan hakları ihlallerinin son safhaya geldiğini, bunlara seyirci kalınamayacağını söyledi.”

 

TÜRK BAŞKANLARA GAZZE VETOSU

 

Aralarında Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin önceki dönem başkanı ve Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci’nin de bulunduğu heyet, Gazze’ye destek için gitti ama içeri alınmadı. denizligüncel.com internet sayfasının haberine göre Gazze Şeridi’ne yardım imkânlarını araştırmak ve burada bulunan Türk belediyelerine kardeş belediyeleri ziyaret etmek isteyen Türk Belediyeler Birliği Heyeti’nden Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Keçiören Belediye Başkanı Yardımcısı Reşat Özcan’ın Gazze’ye girişine izin verilmedi.

Mısır ile Gazze arasındaki Refah sınır kapısında uzun süre bekleyen Milletvekili Nihat Zeybekci ile 4 belediye başkanı sınıra 60 kilometre uzaklıktaki Ariş kentine geri döndü.

Mısır tarafının izinlerle ilgili belgelerin kendilerine gelmediğini ve vizelerde eksiklik bulunduğunu ileri sürdüğünü belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Gazze’ye giren diğer heyetin dönmesini beklediklerini, diğer heyetin Refah’a dönmesi ile birlikte başkent Kahire’ye gelerek Türkiye’ye döneceklerini söyledi.

 

İSRAİL İRAN'DA GİZLİ OPERASYON YÜRÜTÜYOR

 

İsrail'in nükleer bomba yapımına ilişkin istihbarat elde etmek için İran'da gizli operasyonlar düzenlediği ileri sürüldü. İngiliz Sunday Times gazetesi, bu iddiasını batılı istihbarat kaynaklarına dayandırdı. Gazeteye göre, İsrail, İran'ın nükleer bomba yapımıyla ilgili istihbarat elde etmek için kuzey Irak'ta bir üs kullanıyor. 

 

'KOMANDOLAR KUZEY IRAK'TAN İRAN'A GİRDİ'

 

İsrailli komandoların, Kuzey Irak'tan geçerek İran'a girdikleri ve gizli operasyonlar gerçekleştirdikleri belirtiliyor. İsrailli komandoların, kanıt elde etmek için radyoaktiviteyi ölçmek amacıyla hassas bir teçhizat kullandıkları da kaydediliyor. Sunday Times, operasyonları gerçekleştiren İsrailli komandoların, İran askeri kılığına girdiklerini ve İran askeri araçlarını kullandıklarını aktardı. Haberde, İsrail'in birkaç yıldır bölgede istihbarat operasyonları sürdürdüğü de hatırlatılıyor.

 

KUDÜS'E KÜRESEL YÜRÜYÜŞ ASYA KAFİLESİ IĞDIR'DA

 

"Kudüs'e Küresel Yürüyüş Asya Kafilesi" Iğdır'a geldi. Filistin'e destek vermek amacıyla yola çıkan "Kudüs'e Küresel Yürüyüş Asya Kafilesi" Iğdır'a geldi. İran üzerinden Gürbulak Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye 2 otobüsle giriş yapan kafile, Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi önünde basın açıklaması yaptı.

Kafilenin Iğdır ayağını organize eden Ehli Beyt Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder ile MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Recep Karagöz, program hakkında bilgi verdi.

Karagöz, “yüzyılın son yarısında İsrail'in işgal altında tuttuğu toprakları masum insanların kanıyla suladığını belirterek, vicdan sahibi olan herkesin zorbalığın ve cinayetlerin karşısında durması gerektiğini vurguladı. Farklı inanç ve etnik kimliklerde insanların, aynı ortak düşmana karşı bilinçli ve sivil duruş olarak bir araya geldiklerini ifade eden Karagöz, "İsrail lobisinin tarihsel ve hukuksal açıdan böylesine güçlü olduğu bir zeminde, Filistin topraklarında gerçekleştirdiği katliamları ustaca manevralarla kamufle etmeye çalışmaktadır" dedi.

Basın açıklamasının ardından hareket eden kafilenin önce Ankara'ya daha sonra İstanbul'a geçeceği öğrenildi. Öte yandan kafilenin, Türkiye'den katılacak ekiple İstanbul'dan sonra Lübnan'a geçeceği, Avrupa ve Afrika'dan gelecek konvoylarla burada birleşerek, 30 Mart'ta Kudüs'te olacağı bildirildi.

 

FİLİSTİN EL-HUDARİ: BAN Kİ-MOONUN ZİYARETİ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATTI

 

Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Cemal El-Hudari, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Gazze’ye yaptığı ziyaretin sonuçlarının hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin savaşta evlerini kaybedenlerin ve arazileri tahrip edilenlerin, sakat kalanların, hammadde girişi yasak olduğu için atölyeleri kapatılanların ve işsiz kalan işçilerin sıkıntılarına, elektrik kesintisine, kapalı kapılara ve atıl kalan projelere, sağlık sektöründeki sıkıntılara ve Gazze’de yaşanan diğer felaketlerin hiçbirine değinmediğini ifade eden El-Hudari, Ban Ki-Moon’un Han Yunus’taki UNRWA’ya tabi 150 konutluk iskân projesini yeniden gündeme getirmesinin yeterli olmadığını kaydetti.

Cemal El-Hudari, Gazze’de 2200 konutluk iskân projelerinin de dört yıldır beklemekte olduğunu hatırlatarak, Han Yunus’taki 150 konutun yapımının 2006 yılında tamamlandığını ve geriye ambargo nedeniyle yapılamayan ufak-tefek rötuşların kaldığını söyledi.

Diğer yandan, Hamas lideri, Ortadoğu Dörtlüsü’nün Gazze’deki durumun kötüye gitmesinden endişe duyduğu yönündeki açıklamasının hiçbir yararı olmadığını ifade ederek, “Yapılması gereken ambargonun kaldırılması için derhal harekete geçmektir. Çünkü Gazze’de yaşayan bir buçuk milyon insanı topluca açlığa mahkûm etmek birinci dereceden savaş suçudur” şeklinde konuştu.

 

Yazara Mail GönderYazdırBaşa Dön