EĞİTİM   /   Mustafa KARTAL

 57. Sayı

 

Çocuklarımıza Kuran Eğitimi Verebildik mi?

Mevla’ya hamd, habibine salat ederiz. Malum yeni eğitim dönemi başlarken bütün anne babalarda heyecan doruktadır. Giysi alırken heyecanlanır, bütün aylığını evladına harcar. Aman evladım yeter ki oku, aç kalırız, susuz kalırız sen okumayı ihmal etme ve  sayamayacağımız nice kelimeler.

Netice çocuk ilk, orta, lise ve üniversite okur, mezun olur, bir işe başlar. Ama gelin görün ki evlatlar hiç ummadığınız karaktere sahip olmuşlar. Daha küçükken fedakarlık yapan anne baba şimdi sütüm haram olsun, emeklerim haram olsun, diyerek feryat ediyor.

Kıymetli ana babalar Peygamberine inanan ve seven bir ümmetiz Allah’ın sevgilisi bin dört yüz küsür sene önce buyurmuş ki “Evlatlarınıza yedi yaşına kadar namaza alıştırın. On yaşına geldiğinde onlara namaz konusunda ısrarcı olun.” Mevlamız da buyuruyor ki: “Ey habibim ehline namazı emret senden rızık istemiyoruz biz rızıklandırırız.”

Evet şimdi ümmete bakalım. Oku diye bas bas bağırırken neyi okutuyoruz? Neyi okumasını teşvik ediyoruz? Bu yazılanlar hatırlatma kabilinden kabul edilsin toplumun her geçen gün daha kötüye gidişindeki sebep ölçülerimizin değişmesi örneklerimizin değişmesi dünyaya rağbet etmekten bitmeyen arzu ve emellerden dolayı kaynaklanmaktadır. İlkokuldan önce bir anne evladına Kur`anı Kerimi öğretmeli hem daha dört buçuk yaşında iken.

Evet Peygamberimizden başlayıp bütün islam aleminde uygulanan bu metod maalesef günümüzde unutturulmaya çalışılıyor. “Anneler babalar işte böyle zamanda böyle fitnenin bol olduğu dönemde evladına Kur’an öğrettin mi?” diye soranın olmadığı, hatta aman erken okula gönder diyen ve diyecek olanların bollaştığı, dini eğitim tavsiyelerinde bulunulmayan şu zamanımızda evladını muhafaza et, aileni, kendini Mevla’ya karşı mahcup edecek hareketlerden uzak tut.

Dünya makam ve mevkileri için koşuşturan varını yoğunu ortaya koyanlara aldanma. Bugün evlatlarımızı yetiştirme hazırlığı yaparken mutlaka ölçülerle yetiştirmek gerek. Allah bu konuda ümmete uyanma nasip etsin inşallah. Mevla’ya emanet olunuz.

 

Yazara Mail GönderYazdırBaşa Dön