GÜNDEM   /   Yusuf ÖZKAN

 73. Sayı

 

Hz. Resullullah'ın Önemli Bir Tavsiyesi

 

Hacamat, Peygamber Efendimizin sünneti, Cebrail (a.s)’in müminlere tavsiye ettiği, pek çok hastalığa iyi geldiği tıp otoriteleri tarafından da kabul edilen bir tedavi yöntemidir.

Hacamat, tıkanıklıkların ve vücut organlarına en fazla zararı veren maddelerin toplandığı bölgelerde bulunan ince ve kılcal damarları tıkayan, hastalıklara neden olan, pıhtı halindeki pis kanı vakumla dışarı atma işlemidir.

Dolayısıyla hacamat ile kılcal damarlardaki tıkanıklıklar açılarak, kandaki pıhtılaşmış koyu siyah kan, gaz ve toksin maddeler dışarı atılır.

Buna bağlı olarak hacamat yapılan bölgedeki organlarda kan akışı düzenlenerek, organın hastalığının düzelmesinde etkili olacak, temiz ve düzenli kan dolaşımı sağlanmış olur.

Hacamat ile deri altındaki birikmiş, damarda dolaşmayan, kan özelliğini yitirmiş, zararlı ve biriktiği noktada ilgili organa zarar veren pis kan vücuttan dışarı atılır. Atılan bu kan, pıhtılaşmış, yoğurt veya jöle kıvamında olup siyaha yakın koyu renklidir. Normal kan vermede ise vücudun kullandığı açık renkli temiz kan alınır. Haliyle ikisi birbirinden çok farklıdır.

Hacamat, eski Çin uygarlıklarında, maya ve aztek kültüründe, Almanya’da, İngiltere’de, Fransa’da, hemen hemen dünyanın her ülkesinde 1900’lü yılların başına kadar baş ağrısından diş ağrısına kadar her türlü hastalığın tedavisinde, ilk akla gelen tedavi yöntemi olarak uygulandı. Zamanla zengin ilaç firmalarının, her ülkede değişik lobicilik faaliyetleri sonucu, İslam ülkeleri hariç, hemen her ülkede unutulmaya yüz tuttu. 1970’lerin başında ise özellikle ABD ve İngiltere’de hatırı sayılır oranda alternatif tıp olarak gündeme geldi.

 

RESULÜLLAH’IN SÜNNETİ

 

İslam âleminde ise hacamat, Peygamber Efendimizin Miraç gecesinden sonra daha da ehemmiyet kazanmıştır. Miraç gecesinde yanından geçtiği bir melek grubunun Peygamber Efendimize “ümmetine hacamatı emret” diye söylediğini, Abdullah bin Abbas (r.a) rivayet etmektedir.

Ebu Kesbe el Enmari (r.a) anlatıyor; “Resulüllah, başından ve iki omuzu arasından hacamat olur ve “kim bu kandan akıtırsa herhangi bir hastalık için bir başka ilaçla tedavi olmasa da zarar görmez!” buyururdu.

Diğer bir Hadisi Şerifte; “Üç şeyde şifa vardır. Bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve vücudu ateşte dağlamakta. Fakat ümmetime dağlama ile tedaviyi yasaklıyorum.”

Başka bir Hadisi şerifte ise Efendimiz (s.a.v); “Her kim ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıklardan şifa bulur” buyurmuşlardır.

 

HACAMATIN BEDEN SAĞLIĞINA FAYDALARI

 

Sırttan alınan kan, vücutta dolaşım sistemini rahatlatır. Zira sünnet olarak tavsiye edilen bölge, tüm dolaşımın uğrak noktasıdır.

Hacamat ile vücut zindeleşir, yenilenir. Hacamat, insanın kendisini daha zinde hissetmesine neden olur. Vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı sık hacamat olan insanda, yaşlanma gecikir ve o insanın genç görünmesine sebebiyet verir.

Hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Böylelikle hastalıkları da önler.

Hacamat ile vücuttan pis kan ile beraber zararlı gaz, toksinler ve fazla asitler atılır.

Hacamat vücuttaki tüm ödemleri çözer. Akupunktur etkisi sayesinde, kan üretimi ile görevli organları uyarır. Beynin, gözün vesaire baştaki organların fonksiyonlarını arttırır. Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini arttırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. Çünkü hacamatın etkisi hemen zuhur eder ağrıları giderir. Bilhassa boyun tutulmaları, kulunç ağrıları ve kireçlenme ağrıları gibi.

Psikolojik bir takım rahatsızlıklarda, sinir sistemlerini rahatlatır. Bel ve boyun fıtığı durumlarında, fıtık bölgesini rahatlatarak, ağrının azalmasını ve hatta kaybolmasını sağlar. Özellikle migren ağrılarının kesin ve tek çözümüdür.

Diş eti çürümeleri, diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalıkları düzenli hacamat yaptıranlar da olmaz.

 

HACAMATIN RUHİ VE ZİHNİ FAYDALARI

 

Hacamat olan kişilerin anlama ve kavrayış kabiliyetleri artar. Analitik düşünme ve hızla karar verme yetileri güçlenir. Çağımızın hastalığı ‘depresyonun’ etkilerini kaldırır.

Hacamat yaptıranlarda kaygı ve endişenin yok olduğu gözlemlenmiştir. Pozitif enerjide denilen dengeli, sükûnet hali olur.

Kalp hizasından yapılan hacamat her türlü vesvese ve evhama iyi gelir. Kalp hizasına yapılan hacamatın, kişinin manevi âlemine olumlu etkilerinin olduğu belirtilmiştir.

Bu hadislerden başka, hacamat yaptırmanın önemi hakkında 30’dan fazla hadisi şerif mevcuttur.

 

Yazara Mail GönderYazdırBaşa Dön