M. Doğan REYHAN

 

DİNİMİZDE ÇOCUK

 

 

Yeni Doğan Bebeğinizin İlk Gıdası

Zemzem ve Hurma Olsun

 

Kasım 2006

 

Bebeğin doğduğu andan itibaren ona karşı görevlerimizi ayetler ve sünnetler ışığı altında yerine getirelim ki Rabbimiz bizden razı olsun. Yeni doğan bebeğin damaklarını zemzemle ovalamak ve çiğnenmiş hurma vermek sünnettir. Habib bin Ebi Sabit anlatıyor:

- “Yanımda götürmek için zemzem alayım mı?” diye yanımdaki sahabeye sordum. O da

- “Tabi ki al. Zira Allah Resulü (s.a.v)’de kaplarını zemzemle doldururlardı. Ve zemzemi acve hurmasıyla karıştırıp torunları Hasan ve Hüseyin (r.a)’in damağını ovuşturmuşlardır” dedi.

Zemzemi hurma ile karıştırmanın keyfiyeti şöyle olabilir. Örneğin; “Allah Resulü (s.a.v) zemzemi ağızlarına koymuşlar ve hurma ile birlikte çiğnemişlerdir. Bazen de hurmayı önce çiğneyip, sonra zemzem suyuyla ıslatmışlardır. Allah Resulü (s.a.v) bu şekilde yeni doğan bebelerin ağızlarını zemzem ve hurmayla ovuşturmanın hikmetinin ise çocuğun ağzına ilk girecek olan şeyin Allah katında övülmüş ve muteber bir şey olmasını ve o zemzem ile hurmanın bereketinden istifade edilmesi olduğunu özellikle belirtmişlerdir.

Zira zemzem ebrar (seçkin) kulların içeceğidir. İbni Abbas (r.a) bir keresinde;

- “Hayırlı kulların namaz kıldığı yerde namazlarınızı kılmaya çalışın. Ve ebrar (seçkin) kulların içeceğinden için” dendiği zaman O;

- “Hayırlı kulların namaz kıldığı yer neresidir” dedi. Cevaben;

- “Altın oluğun altıdır” dediler. Peki ebrar kulların içeceği nedir? diye sorduğunda ise ona;

- “Allah katında çok makbul olan ZEMZEM’ dir” dediler.

Gerçekten zemzem eşi ve benzeri bulunmayan, şifa kaynağı, temiz bir sudur. Yeni doğan bebelerimizden tutunda, en yaşlılarımızın vazgeçilmez içeceği ZEMZEM olmalıdır. Gözümüzün nuru, sevgili Peygamberimiz zemzem hakkında şöyle buyurmuşlardır: “Zemzem suyu hangi niyetle içilirse onun içindir. Eğer şifa niyetiyle içersen, Allah şifa verir. Eğer susuzluğunu gidermek niyetiyle içmiş olursan, susuzluğunu giderir. Eğer açlığını gidermek niyetiyle içersen doyurur. O Cebrail (a.s)’in ayağını vurarak çıkardığı ve yüce Allah’ın İsmail (a.s)’e içirdiği bir sudur.”

Sevgili Özlenen İrşad okurları bunları okudunuz ve öğrenmiş oldunuz. İnşaallah bundan böyle sünnetleri yaşamak ve yaşatmak adına yani doğan bebelere zemzem ve hurma çiğnenmişi verelim. Aslında bu çiğneme işini bir alime yaptırsanız çok daha fazla faydasını görürsünüz. Çünkü alim bizler gibi gafil değil, gece gündüz hiç durmadan Allah’ın zikriyle meşguldür ve ağzı dualıdır, duası makbul kimselerdir. Böyle bir alim zatın çiğnemiş olduğu zemzem ve hurma karışımı yeni doğan bebeğin damağına sürülecek olursa çocuk daha olgun, hayırlı ve salihlerden olur düşüncesindeyiz.

Peygamber Efendimiz ayrıca bebeğin yanı sıra annesinin de zemzem ve hurmadan istifade etmesini isteyerek şöyle buyurmuşlardır; “Hz. Hacer zemzemden içiyor, içtikçe de İsmail’i emzirmek için sütü çoğalıyordu” buyurarak zemzemin anne sütü arttırıcı özelliğini de vurgulamış oluyorlardı.

Bebeğin gelişme sürecinde de zemzemden istifade edilebilir. Hatta mümkünse kolay bulunabilme veya elde edebilme şansınız varsa su yerine zemzemi tavsiye ederiz. Çünkü çok güzel olarak bebeğinizi geliştirir, hem vücut olarak hem de zeka yönünden çocuk için bulunmaz bir iksirdir. Ülkemizde olmayıp ta Mekke’den getirildiği için biraz pahalıya mal olur ama buna da değer doğrusu. Hem Mekke dışına zemzem taşımak sünnettir zaten. Bizde her Hacca veya umreye giden kardeşlerimize zemzem ısmarlarsak bu sünneti de ihya etmiş oluruz.

Çocuklarımıza zemzem içirirken kıbleye yöneltmeli, besmele çektirip, üç defa nefes almasını ve karnını doyurasıya içmesini sağlamalıyız. Sonrada Allah’a hamd etmeliyiz. Zira Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır: “Münafıklarla aramızdaki fark şudur ki, onlar karınlarını zemzemle doyurmazlar.” (İbni Mace - Taberani)

Sevgili okurlarımız biz bir eğitici olarak çocukların duyusal ve görsel oldukları kanaatindeyiz. Yani bir çocuk bir olayı veya bilgiyi sadece duyarak öğrenirse pekte sonuç alınamıyor. Ama görerek, uygulamalı bir şekilde anlatılırsa daha etkili olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle çocuğa şu işi yap dediğinizde çocuk büyük olasılıkla çekimser kalacaktır. Veya beceremeyecektir. Ama onun gözü önünde güzel davranışlar sergiler ve o işlevin çocuğa yararını anlatırsanız çocuk daha çabuk kavrar.

Bir misal verelim:

Mevla nasip etti bu aciz kulda o kutsal mekanlara ayak bastı. Rabbime şükürler binlerce hamdü senalar olsun. Umreye gitmeden önce zemzemi çokta fazla içemiyorduk. Hac ve umreden gelen dostlarımız kuş yuvası kadar fincanlarda ikram ediyorlardı. Sadece ağzımız ıslanıyordu zemzemle. Doyasıya içemiyorduk, karnımızı o latif, berrak suyla doldurma imkanımız olmuyordu. Ama ne zamanki Mekke şehrine indik, indiğimiz andan itibaren başladık zemzem içmeye. Aman yarabbi! ne güzel, ne güzel su, ne güzel ikram bu böyle. Hemde rabbimizin ikramı. O günden sonra zemzemi hiç bırakmadık. Zaten gelirken Çin Japon malı taşıyıp ta birde vebale girmek istemedik. Bize tanınan 30-40 kiloluk yük hakkımızı zemzeme kullandık. Çünkü Türkiye’de çok pahalı. Ama oradan kendimize getirince hem ucuz Hemde bol miktarda oluyor. Artık normal suyun tadını unuttuk gersek yalan olmaz. Şimdi oturduk kara kara düşünüyoruz, eğer zemzemimiz biterse ne yapacağız. Gerçi rabbim bunaltmaz, isteyene istediğini verir. İnşallah en yakın zamanda o kutsal mekana tekrar giderde yine getiririz. Ve bol bol içeriz. Çocuklarımızda en güzel şekilde alıştılar zemzeme. Artık nerdeyse meyve sularının bile zemzemle imal edilmesini isteyecekler. Zaten bizim maksadımızda çocuklarımıza alıştırmaktı. Kendimiz bol bol içerek örnek olmaktı. Onlara birde yararlarını anlatınca, daha doğrusu kitaptan okutunca vazgeçilemez içecekleri oldu. Elin ne olduğu bilinmez kolaları asitli içeceklerini içip midelerini tahrip edeceklerine ebrar kullarının içeceği olan zemzemi tercih etmeleri çok daha isabetli olacaktır. Çocuklarımızı zemzeme alıştırmanın faydalarından biriside münafıklıktan beri olmalarını sağlamaktır. Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“münafıklarla aramızdaki fark; biz zemzemi kovaya doldurur ve karnımızı onunla doldururuz. Ama münafıklar, zemzemle karınlarını doldurmaya kesinlikle güç yetiremezler.” Buyurmuştur.(Ahbar’u Mekke /Ezraki) Allah (c.c.) zemzeme diğerlerinden farklı olan, onlardan ayırt edilebilen özel bir tat ihsan etmiştir. Kim onu sevse ve ona ülfet etse, tadını tanısa aradan seneler geçse bile onu tanır. Mümin zemzemi tatlı ve akıcı bulur. Ne kadar içse o kadar nispette sevgisi artar. Zemzemin tadı özeldir ve ilahi bir sırdır. Onu sevenlerin imanını artırır. İmanı eksik olanlar, onun faziletini bilmeyenler onu sıradan bir su sanırlar. Öyle görürler ve önemsemezler. İşte bu sebeple Allah resulü (s.av)  çok zemzem içmek ve onunla karın doyurmak imanın alameti ve nifaktan beraat olduğunu ifade etmiştir.

Çocuklarınıza zemzemi anlatınız, sevdiriniz ve bol bol içmelerini sağlayınız. Bu siz ve çocuğunuz açısından güzel bir gelişme, sünnetleri yaşama ve yalatma konusunda isabetli bir karar olacaktır.

Çocuğunuzun arkadaşları geldiğinde onlara en güzel ikramı zemzem ve hurma olsun, olsun ki zekaları kolay gelişsin. Her şeyi daha iyi anlama ve kavrama gücüne sahip olsunlar. Zemzem ne güzel ikram ve hediyedir. İbni Abbas (r.a) rivayet ediyor:

“Allah resulü (s.a.v) hediye vermek istediği zaman, kişiye zemzem ikram ederdi.” “sahabeler misafirlerine mutlaka zemzem ikram ederlerdi.”

Değerli özlenen irşat okuyucuları, bir farkınız olsun. Sizde sahabeler gibi misafirlerinize ve çocuklarınıza zemzem ikram ediniz. Şüphesiz çocuk ve misafirlere zemzem ikram etmekte çok hayır vardır.diğer sayımızda çocuk üzerinde hurmanın faydalarını ele alacağımız konuda buluşmak üzere ALLAHA EMANET OLUNUZ.

Selam ve dua ile